13 stycznia 2020
Siedem spektakli z teatrów w Krakowie, Warszawie, Olsztynie, Tarnowie i w Gdańsku znalazło się w finale Konkursu na Inscenizację Dawnych Dzieł Literatury Polskiej “Klasyka Żywa”. Wszystkie zostaną pokazane podczas 45. Opolskich Konfrontacji Teatralnych. Wyboru dokonała Komisja Artystyczna Konkursu, która przyznała również swoje nagrody.
“Lalka” z Teatru im. Juliusza Słowackiego w Krakowie (reż. Wojtek Klemm), “Matka Joanna od Aniołów” z Nowego Teatru w Warszawie (reż. Jan Klata), “Panny z Wilka” z Narodowego Starego Teatru im. Heleny Modrzejewskiej w Krakowie (reż. Agnieszka Glińska) oraz z Teatru im. Stefana Jaracza w Olsztynie (reż. Krzysztof Rekowski), “Trans-Atlantico” z Teatru im. Ludwika Solskiego w Tarnowie (reż. Tomasz Gawron), “Wyzwolenie” z Teatru Polskiego im. Arnolda Szyfmana w Warszawie (reż. Anna Augustynowicz), “Zaczarowana królewna” z Teatru Wybrzeże w Gdańsku (reż. Michał Derlatka) – to najlepsze spektakle “polskiej klasyki” w roku 2019, które powalczą w finale ogólnopolskiego konkursu “Klasyka Żywa” podczas tegorocznych, 45. Opolskich Konfrontacji Teatralnych.







Komisja Artystyczna zdecydowała również o przyznaniu nagród dodatkowych twórcom przedstawień niezakwalifikowanych do finału Konkursu. Wyróżniono Dominikę Knapik za choreografię spektaklu “Baba-Dziwo” (Teatr Dramatyczny im. Jerzego Szaniawskiego w Wałbrzychu), Sarę Celler-Jezierską za rolę Petroniki Selen-Gondor w spektaklu “Baba-Dziwo” w reżyserii Dominiki Knapik (Teatr Dramatyczny im. Jerzego Szaniawskiego w Wałbrzychu), Rafała Gąsowskiego za wszystkie role w spektaklu “Teatr, którego nie było” w reżyserii Piotra Tomaszuka (Teatr Wierszalin w Supraślu), Andrzeja Błażewicza i Pawła Sablika za nowatorskie odczytanie “Ślubów panieńskich” Aleksandra Fredry (Teatr Polski w Poznaniu) oraz zespół aktorski spektaklu “Dwór nad Narwią” w reżyserii Artura Tyszkiewicza (Teatr Ateneum im. Stefana Jaracza w Warszawie).
Laureatem Nagrody Specjalnej im. Stanisława Hebanowskiego za odkrycie repertuarowe został Bałtycki Teatr Dramatyczny im. Juliusza Słowackiego w Koszalinie za spektakl “Dziękuję za różę” Marii Kuncewiczowej w reżyserii Aliny Moś-Kerger.